خانه / تمرینات دروازه بانی / چابکی / چابکی : معرفی و مقدمه

چابکی : معرفی و مقدمه

download (1)

مقدمه و تعریف :

قابلیت تغییر مسیر حرکت، تغییر وضعیت بدن و یا هر دوی آنها و داشتن عکس العملهای مناسب که در حداقل زمان و با مهارت، دقت، تعادل و سرعت انجام می شود را چابکی گویند.

چابکی یکی از عوامل بسیار ضروری برای ورزشکاران و مجموعه ای از عوامل جسمانی دیگر از قبیل سرعت، سرعت عکس العمل، قدرت و هماهنگی و تعادل است. بنابراین فرد چابک باید کلیه عوامل جسمانی فوق را در حد قابل قبول داشته باشد. با این حال می توان گفت که چابکی در ورزشها و عملکردهای مختلف ورزشی متفاوت بوده و ورزشکار در هر حرکت ورزشی به بعضی از عوامل جسماانی احتیاج بیشتری دارد. به طور مثال یک مشت زن باید با چابکی خویش را از ضربات حریف مصون دارد او در این عمل با سرعت عکس العمل خویش از ضربات حریف می گریزد و یا یک وزنه بردار نیز بعد از آنکه در شروع حرکت خویش وزنه را تا حد مطلوب بالا کشید با چابکی خویش که در این حالت بیشتر شامل سرعت حرکت و سرعت تغییر مسیر است زیر وزنه قرار می گیرد.

چابکی می تواند عمومی باشد و شامل همه بدن فرد شود در مثالهای بالا کلیه بخشهای بدن در چابکی شرکت دارند. گاه نیز از چابکی موضعی بحث به میان می آید که این نوع از چابکی در ارتباط با یک بخش از بدن خواهد بود ( چابکی یکی از اندامها مثل دست و پا).

برای مثال یک والیبالیست در لحظه ای که با یک حرکت دست از خوابیدن توپ در زمین جلوگیری می کند از چابکی موضعی استفاده نموده است.

فاکتور چابکی در بسیاری از فعالیتهای ورزشی به عنوان عامل تعیین کننده موفقیت است. استارتهای سریع، توقفهای ناگهانی و تغییرات سریع در مسیر حرکت می تواند نمونه هایی از

چابکی باشند.

  عوامل مؤثر بر چابکی:   

عوامل متعددی می تواند روی چابکی فرد مؤثر باشد این عوامل شامل تیپ بدنی، سن، جنس، قد و وزن هستند.

۱- تیپ بدنی:

تیپ بدنی افراد می تواند روی چابکی مؤثر باشد بدین ترتیب که افراد تیپ پرچربی (آندومورف) نسبت به دو تیپ دیگر از چابکی کمتری برخوردارند. همچنین می توان گفت که افراد تیپ عضلانی (مزومورف) بیش سایر افراد از چابکی بر خوردارند.

۲- سن:

از طفولیت تا سنین بلوغ و شروع آن چابکی افزایش می یابد سپس در دوره بلوغ میزان چابکی و پیشرفت آن دچار کاستی می شود در افراد مسن و پیر نیز میزان چابکی رفته رفته کاهش می یابد.

۳- جنس:

مقایسه دختران و پسران فبل از دوره بلوغ نشان می دهد که پسران اندکی از دختران چابکتر هستند در حالی که این اختلاف در دوره بعد از بلوغ بیشتر شده و اختلاف در دو جنس از این لحاظ افزایش می یابد.

۴- قد و وزن:

قد بسیار بلند و همچنین وزن زیاد می تواند روی چابکی اثر نامطلوب بگذارد.

علاوه بر تمام این موارد عوامل بسیار دیگری مانند سرعت، حرکت، زمان، واکنش، تعادل، هماهنگی عصبی-عضلانی، دید و همچنین آگاهیهای لازم در چابکی مؤثرند.

 

تهیه و تدوین : keepers.ir

درباره keepers.ir

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme