خانه / عمومی / هنری به نام دروازه بانی

هنری به نام دروازه بانی

1

دروازه بان در فوتبال یک متخصص است و دروازه‌بانی یک کار کاملا تخصصی است، اما نه بدین معنا که وی جدای از دیگر بازیکنان تیم تلقی شود،‌ بلکه به واقع تاثیر او و مسئولیتش دربازی انکار ناپذیر است و غیر ممکن است تیمی به موفقیت برسد، در حالیکه از دروازه‌بان مطمئنی برخوردار نباشد، نقش دروازه‌بان در پیروزیها و علی الخصوص در شکست‌های یک تیم همیشه پر رنگ‌تر از دیگر بازیکنان است و خطاهای آنها بیش از هر بازیکن دیگری در بازیها به چشم می‌آید. از این رو واقعاً دروازه‌بانها سزاوار یک توجه ویژه‌اند.

دروازه‌بانی یک پست تخصصی است، پس آنها نیازمند یک مربی متخصص نیز هستند، یک مربی که مسلط به تکنیک ها و تاکتیک‌های دروازه‌بانی باشد، به علم تمرین و نیازمندیهای یک دروازه‌بان واقف باشد و در کنار آگاهی به علوم جدید از تجربه خوبی هم برخوردار باشد و در نهایت از فلسفه روشنی در کارش سود ببرد.

فلسفه دروازه‌بانی و مربیگری دروازه‌بانی :

یک دروازه بان هم برای اینکه پیشرفت کند باید دارای فلسفه کاری باشد، نوع و شیوه حرکات دروازه‌بانها، توپ‌گیری، زاویه بندی، گرفتن پنالتی، قدرت رهبری، میزان ارتباط، توانایی در خلق موقعیت ضد حمله و … به طور چشمگیری وابسته به نوع تفکر و فلسفه مربیان دروازه‌بانی در کشورهای مختلف دارد. مثلا در ایتالیا دروازه‌بانها چندان چابک نیستند اما در زاویه بندی تبحر دارند، در برزیل دروازه‌بانها فوق‌العاده چابک و قدرتمند می‌باشند و در انجام شیرجه‌های بلند متبحر هستند، در ایران دروازه‌بانها نه زاویه‌بندی مناسب دارند و نه قدرت زیادی برای جستن از زمین، در آلمان دروازه‌بانها غالبا بسیار با روحیه و دارای خصائص رهبری فوق‌العاده‌ای هستند و بسیار هم بی‌باکند.

بحث در این حیطه و بازکردن آن بسیار جذاب و عمیقا راهگشاست و اگر فلسفه مربیان این کشورها را موشکافی کنیم، قطعا پی به ضعف‌ها برده و می‌توانیم امیدوار باشیم در آینده، ما هم دروازه‌بان‌هایی همچون والتر زنگا، دینوزوف، پالیوکا، بوفون، پروتزی و … داشته باشیم.

آلن‌ هادکینسون، مربی دروازه‌بانهای تیم ملی اسکاتلند معتقد است، یک دروازه‌بان خوب در هر ۶ مسابقه ممکن است یک اشتباه فاحش داشته باشد، و یک دروازه‌بان خیلی خوب در هر ۹ مسابقه، یک دروازه‌بان عالی در هر ۱۲ مسابقه و یک فوق ستاره در هر ۱۵ بازی.

فرانس هوک معتقد است : مهمترین چیز در فوتبال مسابقه است و پیروز شدن در آن، دروازه‌بان‌ها سخت تمرین می‌کنند که همیشه خوب باشند، بنابراین آنها باید همان چیزهایی را تمرین کنند که در طی یک مسابقه برایشان اتفاق می‌افتد ( تمرین در زمینهای کوچک)

بروس گروبلار، دروازه‌بان اسبق لیورپول و تیم ملی زیمباوه می‌‌گوید : اگر می‌خواهی دروازه‌بان موفقی باشی، اول یک ژیمناست خوب باش، سپس بسکتبال و هندبال را تمرین کن و اگر فرصت کردی به کریکت و بیسبال هم سری بزن، سپس به تمرینات دروازه‌بانی بپرداز.

ژان پل سارتر، فیلسوف شهیر فرانسوی هم درباره دروازه‌بانی نظراتی دارد و می‌گوید:

The Tactical role of the goalkeeper within the game is to be in a position, at several points during a game, to save his side, This would involve going beyond his capability in an individual act.

بابی‌هاو اعتقاد دارد، دروازه‌بانی مجموعه‌ای از جست و خیزهای آکروباتیک و آگاهانه نیست، بلکه علم است، علم محاسبه زوایا و انتخاب تمرین زاویه نسبت به توپ.

درباره keepers.ir

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme